گوگل گرین و نسبت آن با شهر هوشمند

ساخت وبلاگ
چکیده : شهر هوشمند، شرکت سامانه های سبز هوشمند، گوگل گرین و ... اصطلاحاتی است که با پیشرفت فناوری های نوین د... با عنوان : گوگل گرین و نسبت آن با شهر هوشمند بخوانید :

شهر هوشمند، شرکت سامانه های سبز هوشمند، گوگل گرین و ... اصطلاحاتی است که با پیشرفت فناوری های نوین در عرصه های مختلف چون ساختمانی، تولید انرژی و ... ایجاد و مورد استفاده قرار می گیرد.

هر یک از این مفاهیم باید تعریف شوند تا کاربرد آن در دنیای امروزی مشخص شود.

1)    شهر هوشمند در دنیای معاصر بر اساس آخرین نظریه های تکامل یافته مدیریت شهری بر پایه فناوری اطلاعات و ارتباطات به شهری گفته می‌شود که داری شش معیار اصلی زندگی هوشمند جدید است:

  • اقتصاد هوشمند (smart economy)
  • جابجایی یا حمل نقل هوشمند (smart mobility)
  • محیط هوشمند (smart environment)
  • مردم هوشمند (smart people)
  • زندگی هوشمند (smart living)
  • حکمرانی هوشمند (smart governance)

2)    شرکت سامانه های سبز هوشمند با جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفته و با هدف ایجاد بستری مناسب در زمینه ارائه سیستم های اطلاعاتی سازمانی در سال 85 تاسیس شد.

3)    گوگل گرین نیز به هدف گوگل مرتبط می شود مبنی بر اینکه انرژی مصرفی کاربران خود را از انرژی فسیلی و تجدید ناپذیر به انرژی باد، خورشید و بطور کلی انرژی تجدید پذیر تبدیل کند. به غیر از مباحث انرژی پاک، سود دیگر این جایگزینی عدم نوسان قیمت انرژی های تجدید پذیر است.  البته این هدف صرف تغییر انرژی مصرفی نیست و گوگل اعلام کرده تا سال 2020 میتواند میزان قابل توجه ای انرژی پاک نیز تولید کند. در پیرو این هدف گوگل، فیسبوک نیز این هدف گذاری را کرده که نیمی از انرژی مصرفی خود را به انرژی تجدید پذیر تغییر دهد.

ادبیات کلاسیک در مورد شهر ها در این رابطه بحث می کند که شهروندان باید بصورت فعال در طراحی، ساخت و مدیریت در شهر های خود فعالیت کنند. از سوی دیگر، شهر هوشمند بعنوان محیطی توصیف شده که تصمیم گیران در آن محدود به افراد حاضر در راس طبقاتی است.

سه منظر آکادمیک دربررسی smart energy city : پیدا کردن راه حل برای معضلات خاصی که بر سیستم انرژی شهری حاکم است؛ تعریف و تحلیل sec از طریق بررسی اهداف و ویژگی های خاص آن و آسیب شناسی sec؛ معظلات و چالش هایی که sec می تواند در شهر و جامعه ایجاد نماید.

شهرسازی در دنیای امروز دیگر محدود به فضای فیزیکی نیست. نیاز های جدیدی ایجاد شده که وجود فناوری های نوینی را اقتضا می کند. این فناوری های نوین صرف فضای فیزیکی نیست و مرتبط با عرصه های مجازی و تخیلی تر است.

ایده شهر هوشمند به تصویری از شهر ایده آل تکنولوژی محور شکل می دهد که بر زیربنا هایی با کنترل مرکزی تکنولوژی با هدف پیشبرد محیط شهری در اصطلاحات بهره وری، امنیت و ظرفیت آن تاثیر می گذارد و دارای نفوذ است.

منابع:

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0264275117301439

http://www.gooyait.com/1395/09/21/google-will-use-renewable-energies-by-2017.html

 

...
نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : دوشنبه 27 فروردين 1397 ساعت: 3:06